В.Янукович закликає вирішити кризу в Україні без КС
Прем'єр-міністр Віктор Янукович закликав політичні сили не чекати рішення Конституційного суду (КС) щодо конституційності указу президента про розпуск парламенту, а ухвалити політичне рішення. Про це глава українського уряду заявив у ході свого візиту до Страсбурга (Франція).
Виступаючи на засіданні Парламентської Асамблеї Ради Європи (ПАРЄ), В.Янукович охарактеризував політичний процес в Україні як "достатньо гострий". Він роз'яснив, що "мається на увазі і прослуховування телефонних розмов...", проте прем'єр пообіцяв, що "рішення цього питання буде зроблено на правових основах, все через суд", додавши, що політичні заяви не вплинуть на рішення суддів. "Будь-який тиск на суддів ми робимо неможливим", - підкреслив прем'єр. В.Янукович також вважає, що останні події і заяви, пов'язані з суддею Конституційного суду України Сюзанною Станік, є тиском на суддю.
При цьому в своєму виступі глава Кабміну заявив, що якщо Конституційний суд України визнає указ Президента про розпуск Верховної Ради від 2 квітня неконституційним, Віктор Ющенко повинен буде понести за це відповідальність. "Це також висновок, який ми отримали від юристів з усіх провідних компаній світу, окрім українських", - відзначив прем'єр. Фактично В.Янукович заявляє про можливість імпічменту президенту.
"Що стосується указу Президента про розпуск (Верховної Ради), це підзаконний акт, а головним законом України є Конституція, її повинні всі виконувати. Коли ми поставили під сумнів, що указ підписаний в межах Конституції, з нами не погодилися, нас почали примушувати виконувати цей указ. Указ – це не закон, це підзаконний акт, а головний закон – це Конституція. Коли КСУ розгляне це питання, уряд і я виконуватимемо цей указ", - також додав В.Янукович.
Відзначимо, що на четвер, 19 квітня у Страсбурзі заплановано дискусію щодо політичної кризи в країні "Функціонування демократичних інституцій в Україні". Зараз у засіданні весняної сесії ПАРЄ бере участь постійна делегація ВР. Також присутні представники всіх гілок влади в Україні - президентської, парламентської та урядової. Відзначимо, що ПАРЄ погодилася розглянути ситуацію в Україні позачергово – після того, як в Асамблею надійшли дві скарги – від обох сторін конфлікту – як президентської, так і парламентської.
Нагадаємо, що раніше в інтерв'ю польським ЗМІ прем'єр заявив, що проведення дострокових виборів у ВР неможливе без рішення КС. При цьому В.Янукович відзначив, що готовий чекати до останнього висновку Конституційного суду, проте не виключив його розпуску у випадку, що якщо КС буде недієздатен або знаходитиметься під впливом однієї з політичних сил.
Він також пообіцяв виконати будь-яке рішення КСУ. Проте у разі визнання указу президента конституційним, В.Янукович заявив, що потрібно проводити одночасно і президентські, і парламентські вибори. "Якщо указ президента визнають неконституційним, я буду перший, хто захищатиме президента", - запевнив прем'єр.
Зазначимо, що сьогодні Конституційний суд України (КСУ) вже приступив до заслуховування інформації по суті справи щодо відповідності Конституції України (конституційності) указу Президента України "Про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України" від 2 квітня 2007 р. № 264. На засіданні присутні всі 18 суддів КСУ.
Суд вже ухвалив рішення про безперервний розгляд вказаної справи протягом 17-26 квітня, окрім суботи і неділі, а також, у разі потреби, і в наступні дні. За відповідне рішення проголосували 11 суддів, проти - 6. На ухваленні цього рішення наполягала доповідач у справі, суддя Сюзанна Станік, яку напередодні СБУ звинуватило в отриманні хабарів.
Раніше вона відмовилася брати самовідведення. С.Станік розкритикувала позицію в.о. голови СБУ Валентина Наливайченка, який заявляв, що в її діях можуть бути ознаки корупції і заявила, що у нього немає ніяких підстав надавати інформацію про суддю КС. Нагадаємо, що напередодні в.о. голови СБУ В.Наливайченко заявив, що один з родичів судді, який ніде не працює, останнім часом став власником матеріальних цінностей (нерухомість, земельні ділянки, авто) на 12 млн дол.
Нагадаємо, що розгляд справи повинен був розпочатися ще 11 квітня. Проте раніше 5 суддів КСУ (троє – за квотою Президента України, один – за квотою Верховної Ради і одна – за квотою з'їзду суддів) відмовилися брати участь у розгляді справи через тиск на них. Зараз їх охороняє Служба безпеки. Раніше у відставку намагався піти глава КСУ Іван Домбровський, проте судді його відставку не прийняли.
Варто відзначити, що на думку експертів, варіант, коли незалежно від рішення Конституційного суду, одна з сторін відмовиться його виконувати – найнесприятливіший для України. Зокрема, професор політології, заступник директора Відділу Глобальних Відносин і співдиректор Програми Центрально- і Східноєвропейських Досліджень Університету Рутгерс Олександр Мотиль вважає: "Якщо "помаранчеві" відмовляться визнати рішення суду і якщо та частина еліти, яка підтримує Ющенка, продовжуватиме підтримувати президента, то кризу буде вирішено за закритими дверима, шляхом переговорів Ющенка і Януковича.
Це покаже, що у української демократії великі проблеми". У коментарі агентству Washington ProFile експерт роз'яснив, що швидше за все відмовляться визнати рішення КСУ якраз "помаранчеві", оскільки Партія регіонів більш схильна погодитися з судовим вердиктом, навіть незручним для них, - річ у тому, що Партія регіонів може успішно виступити на нових виборах (і вона знає це).